Vidzemes koncertzāle «Cēsis»

Skatuves apgaismojuma sistēmas izveide koncertzālē Cēsis

 

2014. gada aprīlis

Vidzemes koncertzāle Cēsis ir unikāls reģionālas nozīmes daudzfunkcionāls kultūras centrs, kas atrodas vienā no gleznainākajām un ar kultūras notikumiem bagātākajām Latvijas pilsētām – Cēsīs. Koncertzāle darbību uzsāka 2014. gada pavasarī. Savu arhitektonisko veidolu tā ir ieguvusi rekonstruējot seno Cēsu viesīgās biedrības namu, un papildinot to ar mūsdienīgām arhitektūras formām.

Koncertzāles apmeklētāju rīcībā ir akustiskā koncertzāle ar 800 skatītāju vietām, kamerzāle, ērģeļu zāle, kino zāle un izstāžu zāle. Ēkā darbojas arī Cēsu amatiermākslas kolektīvi, Vidzemes kamerorķestris un Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskola.

Koncertzāle ir aktīvs kultūras centrs, kurā regulāri norisinās augsti profesionālu mākslinieku koncerti, dramatisko teātru izrādes, mākslas izstādes, kino seansi, reģionālas un starptautiskas konferences, semināri, sanāksmes un citi pasākumi. 

Koncertzāle Cēsis var lepoties ar tādu pasaules mākslinieku kā Gidona Krēmera, Martas Argerihas, Nikolasa Alšteta, Didjē Lokvuda, komponista Gabriela Prokofjeva koncertiem. Koncertzāle ir arī festivālu mājvieta – tajā ik vasaru notiek Cēsu Mākslas festivāls, pasaulslavenā vijolnieka Gidona Krēmera dibinātais Kremerata Baltica festivāls, starptautiskais čellu festivāls Čello Cēsis, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vasaras festivāls Vasarnīca un dramatiskā teātra izrāžu skates.

Vidzemes koncertzāle Cēsis ir vieta, kur kultūrvēsturiskais mantojums harmoniski sadzīvo ar laikmetīgo mākslu. Gan pasākumu rīkotāji, gan mākslinieki, gan skatītāji un paši koncertzāles darbinieki augstu novērtējuši ne tikai ēkas vizuālo tēlu un tā plānojuma funkcionalitāti, bet arī tajā integrētās tehnoloģiskās iespējas, tai skaitā apgaismojuma sistēmu.

Projekta sagatavošanas gaitā SGS Sistēmas piedalījās pārrunās ar pasūtītāju un ģenerāluzņēmēju, prezentēja savu koncepciju koncertzāles skatuves apgaismojuma sistēmām, atbilstoši izstrādātajam būvniecības projektam. Piedāvātais risinājums tika akceptēts. 2013. gada maijā SGS Sistēmas noslēdza līgumu ar būvniecības ģenerāluzņēmēju A/S UPB  par skatuves apgaismojuma sistēmu uzstādīšanu jaunajā Vidzemes koncertzālē.

Projekta realizācijas gaitā SGS Sistēmas uzstādīja skatuves apgaismojuma sistēmas gan koncertzāles mazajā, gan lielajā zālēs. Pēc visu darbu veikšanas tika veikta arī koncertzāles tehniskā personāla apmācība darbam ar jauno apgaismojuma vadības sistēmu, jo tieši apmācības procesu mēs uzskatām par vienu no galvenajiem posmiem visa projekta realizācijā. No koncertzāles darbinieku zināšanu līmeņa un spējas strādāt ar uzstādītajām iekārtām vistiešāk ir atkarīgs tas, cik sekmīgi turpmāk funkcionēs iestāde un tajās uzstādītās tehnoloģijas.

Lielās zāles skatuves apgaismojuma vadībai tika izmantota pasaulē viena no populārākajām un modernākajām sistēmām MA Lighting grandMA2. Atbilstoši projektam tika uzstādīts skatuves apgaismojums ar 180 regulējamām apgaismojuma vadības līnijām un neregulējamās apgaismojuma līnijas.

Skatuves apgaismojumam tika izmantoti gan PC un freneļa lēcu starmeši, gan profilējamie starmeši ar regulējamu gaismas stara leņķi, gan PAR64 tipa starmeši. Skatuves fona izgaismošanai tika izvēlēti firmas Chauvet LED stameši COLORado Batten144 Tour.  Papildus akcentiem un krāsu maiņai tika uzstādīti Chauvet COLORado1-Quad Tour LED starmeši.

Apgaismojuma sistēma tika veidota tā, lai to ir viegli konfigurēt un izmantot arī brīvdabas pasākumos un citās koncertzāles telpās. Šim mērķim tika radīta arī īpaša mobilā sistēma – speciālie kabeļi un komutācija, iekārtu transportēšanas un uzglabāšanas kastes.

Uzstādītā tehnika:

 • 1 x MA Lighting grandMA2 Ultra Light  – apgaismojuma vadības pults;
 • 1 x MA Lighting MA onPC Command Wing – apgaismojuma vadības virsma;
 • 10 x Selecon Rama PC 150 – gludās lēcas prožektori;
 • 32 x Selecon Acclaim PC – gludās lēcas prožektori;
 • 8 x Selecon Rama F 150 – freneļa lēcas prožektori;
 • 28 x Selecon SPX 15-35 – profilējamie prožektori; 
 • 4 x Selecon Pacific 12-28 – profilējamie prožektori; 
 • 20 x Selecon Acclaim Axial Zoomspot 24-44 – profilējamie prožektori; 
 • 16 x Selecon Aurora CYC – asimetriskie halogēnie starmeši;     
 • 72 x DTS PAR64 – PAR-tipa starmeši; 
 • 6 x Chauvet COLORado Batten 144 Tour – LED starmeši; 
 • 10 x Chauvet COLORado 1-Quad Tour – LED starmeši; 
 • 15 x Electron Actor 716 – jaudas regulatori.
Gads2014