Vidzemes koncertzāle Cēsis

Skatuves apgaismojuma sistēma Vidzemes koncertzālē Cēsis

2014. gada aprīlis

Vidzemes koncertzāle Cēsis ir unikāls reģionālas nozīmes daudzfunkcionāls kultūras centrs, kas atrodas vienā no gleznainākajām un ar kultūras notikumiem bagātākajām Latvijas pilsētām – Cēsīs. Koncertzāle savu darbību uzsāka 2014. gada pavasarī un savu arhitektonisko tēlu guvusi, rekonstruējot seno Cēsu viesīgās biedrības namu, to papildinot ar mūsdienīgām arhitektūras formām.

Koncertzāles apmeklētāju rīcībā ir akustiskā koncertzāle ar 800 skatītāju vietām, kamerzāle, ērģeļu zāle, kino zāle un izstāžu zāle. Ēkā darbojas arī Cēsu amatiermākslas kolektīvi, Vidzemes kamerorķestris un Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskola.

Koncertzāle ir aktīvs kultūras centrs, kurā regulāri norisinās augsti profesionālu mākslinieku koncerti, dramatisko teātru izrādes, mākslas izstādes, kino seansi, reģionālas un starptautiskas konferences, semināri, sanāksmes un citi pasākumi.
Koncertzāle “Cēsis” var lepoties ar tādu pasaules mākslinieku kā Gidona Krēmera, Martas Argerihas, Nikolasa Alšteta, Didjē Lokvuda, komponista Gabriela Prokofjeva koncertiem u. c.

Koncertzāle “Cēsis” ir arī festivālu mājvieta – tajā ik vasaru notiek Cēsu Mākslas festivāls, pasaulslavenā vijolnieka Gidona Krēmera dibinātais Kremerata Baltica festivāls, starptautiskais čellu festivāls Čello Cēsis, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra  vasaras festivāls Vasarnīca un dramatiskā teātra izrāžu skates.

Vidzemes koncertzāle Cēsis ir vieta, kur kultūrvēsturiskais mantojums harmoniski sadzīvo ar laikmetīgo mākslu.

Gan pasākumu rīkotāji, gan mākslinieki, gan skatītāji un paši koncertzāles darbinieki augstu novērtējuši ne tikai ēkas vizuālo tēlu un tā plānojuma funkcionalitāti, bet arī tajā integrētās tehnoloģiskās iespējas, tai skaitā apgaismojuma sistēmu.

Projekta sagatavošanas gaitā SGS Sistēmas piedalījās pārrunās ar pasūtītāju un ģenerāluzņēmēju, lai prezentētu savu koncepciju koncertzāles skatuves apgaismojuma sistēmām, atbilstoši izstrādātajam būvniecības projektam. Pārrunu un prezentāciju rezultātā tieši SGS Sistēmas ieguva tiesības veikt šos darbus, un 2013. gada maijā SGS Sistēmas noslēdza līgumu ar būvniecības ģenerāluzņēmēju A/S UPB  par skatuves apgaismojuma sistēmu uzstādīšanu jaunajā Vidzemes koncertzālē.

SGS Sistēmas projekta realizācijas gaitā uzstādīja skatuves apgaismojuma sistēmas gan koncertzāles mazajā, gan lielajā zālēs. Pēc visu darbu veikšanas tika veikta arī koncertzāles tehniskā personāla apmācība darbam ar jauno  apgaismojuma vadības sistēmu. Tieši apmācības procesu mūsu uzņēmums uzskata par vienu no galvenajiem posmiem visa projekta realizācijā, jo no koncertzāles darbinieku zināšanu līmeņa un spējas strādāt ar uzstādītajām iekārtām vistiešāk ir atkarīgs tas, cik sekmīgi turpmāk funkcionēs iestāde un tajās uzstādītās tehnoloģijas.

Lielās zāles skatuves apgaismojuma vadībai tika izmantota pasaulē viena no populārākajām un modernākajām sistēmām MA Lighting grandMA2. Atbilstoši projektam tika uzstādīts skatuves apgaismojums ar 180 regulējamām apgaismojuma vadības līnijām un arī neregulējamās apgaismojuma līnijas.

Skatuves apgaismojumam tika izmantoti gan PC un freneļa lēcu prožektori, gan  profilējamie prožektori ar regulējamu gaismas stara leņķi, gan PAR64 tipa prožektori. Skatuves fona izgaismošanai tika izvēlēti firmas Chauvet LED prožektori COLORado Batten 144 Tour.  Papildus akcentiem un krāsu maiņai tika uzstādīti Chauvet COLORado 1-Quad Tour LED prožektori.

Apgaismojuma sistēma tika veidota tā, lai tā būtu viegli konfigurējama un būtu iespēja to izmantot arī koncertzāles rīkotajos brīvdabas pasākumos un citās koncertzāles telpās. Šim mērķim tika radīta arī īpaša mobilā sistēma (speciālie kabeļi un komutācija) un iekārtu transportēšanas un uzglabāšanas kastes.

Uzstādītā tehnika:

 • 1 x MA Lighting grandMA2 Ultra Light  – apgaismojuma vadības pults
 • 1 x MA Lighting MA onPC Command Wing – apgaismojuma vadības virsma
 • 10 x Selecon Rama PC 150 – gludās lēcas prožektori
 • 32 x Selecon Acclaim PC – gludās lēcas prožektori
 • 8 x Selecon Rama F 150 – freneļa lēcas prožektori
 • 28 x Selecon SPX 15-35 – profilējamie prožektori
 • 4 x Selecon Pacific 12-28 – profilējamie prožektori
 • 20 x Selecon Acclaim Axial Zoomspot 24-44 – profilējamie prožektori
 • 16 x Selecon Aurora CYC – asimetriskie halogēnie prožektori    
 • 72 x DTS PAR64 – PAR-tipa prožektori
 • 6 x Chauvet COLORado Batten 144 Tour – LED prožektori
 • 10 x Chauvet COLORado 1-Quad Tour – LED prožektori
 • 15 x Electron Actor 716 – jaudas regulatori
Gads2014