M. Čehova Rīgas Krievu teātris

Rīgas Krievu teātra skatuve iegūst mūsdienīgu apgaismojumu

 

2010. gada augusts

Rīgas Krievu teātris ir vecākais krievu dramatiskais teātris ārpus Krievijas robežām, kas tika atklāts 1883. gada 2. oktobrī ar I.Špažinska lugas Majoriene pirmizrādi. Trupā, par kuras māksliniecisko vadītāju kļuva antreprenieris Lavrovs (provinces režisora un aktiera – Jefima Sokolova skatuves pseidonīms), sākotnēji tika pieņemti 16 aktieri.

Pirmajā teātra sezonā skatītāji varēja noskatīties sešdesmit lugu iestudējumus, pārsvarā krievu un pasaules dižgaru klasikas darbus. Laika gaitā, pateicoties izcilu režisoru piesaistei un spēcīgajam aktieru sastāvam, Rīgas Krievu teātris kļuva par vienu no labākajiem Krievijas perifērijas teātriem.

1922. gadā Rīgā pirmo reizi ar viesizrādēm viesojas izcilais krievu aktieris un režisors Mihails Čehovs. 1932. gadā Čehovs atkārtoti viesojas Rīgā un paliek strādāt Rīgas Krievu teātrī, kur divu gadu laikā iestudē vairākas izrādes un pats piedalās iestudējumos kā aktieris. Čehovs šo Rīgā pavadīto laiku dēvē par savu «veiksmes periodu».

1940. gadā, kad Latvija tika iekļauta Padomju Savienības sastāvā, teātris tiek pārdēvēts par Latvijas PSR Valsts krievu dramatisko teātri un šo nosaukumu saglabā līdz 1958. gadam. 

Daudzu gadu garumā kolektīva radošie meklējumi virzījās pa diviem ceļiem. Pirmkārt, tika iestudētas dziļi sociālas, psiholoģiskas lugas. Otrkārt, paplašinājās dramatiskā žanra amplitūda – spilgtas muzikālās izrādes ieņēma stabilu vietu teātra repertuārā. 

2003. gada novembrī teātris atzīmēja savu 120. dzimšanas dienu, bet 126. un 127. sezonu teātris aizvadīja uz citu teātru un kultūras iestāžu skatuvēm, jo ēka šajā laikā tika rekonstruēta. Savu 128. sezonu teātris atklāja 2010. gadā jau renovētās telpās ar teātra jaunā, galvenā režisora Igora Koņajeva iestudējumu Divpadsmitā nakts. Šobrīd teātra repertuārā ir gan krievu, gan pasaules klasika, kā arī jauno dramaturgu darbi. Lielajā un Mazajā zālē tiek spēlētas visu žanru izrādes, ieskaitot bērnu un muzikālos uzvedumus. Teātris bieži dodas viesizrādēs un sekmīgi piedalās festivālos.

Teātra rekonstrukcijas laikā no 2008. līdz 2010. gadam demontāžas un restaurācijas darbi tika veikti gan fasādes daļā, gan iekštelpās, apvienojot senatnes vērtības un liecības ar modernu elementu un tehnoloģiju ieviešanu, atbilstoši mūsdienīga teātra vajadzībām. Trīs mēnešu laikā SGS Sistēmas piegādāja un uzstādīja teātra prasībām piemērotu skatuves apgaismes aprīkojumu, kas tika nokomplektēts atbilstoši teātra vadības uzstādījumam un specifikācijām. Skatuves gaismu aprīkojumam tika izmantots Philips Selecon un Clay Paky produktu klāsts. Ar Clay Paky produktiem teātra tehniskais personāls bija strādājis jau iepriekš, atzīstot tā sniegumu par teicamu.  

Uzstādītais aprīkojums:    

  • 10 x Selecon Pacific 12-28 – profilējamie starmeši;
  • 23 x Selecon Pacific 14-35 – profilējamie starmeši;
  • 30 x Selecon Rama PC 175 – gludās lēcas starmeši;
  • 6 x Selecon Aurora Cyc Groundrow – asimetriskie halogēnie starmeši;
  • 30 x Major Par 64 PRO – PAR starmeši;
  • 6 x Clay Paky Alpha Wash 575 – kustību krāsu maiņas starmeši;
  • 6 x Clay Paky Alpha Wash Halo 1200 – kustību krāsu maiņas starmeši;
  • 80 x ADB 4 – kanālu jaudas regulatori;
  • 16 x ADB 3 – kanālu jaudas regulatori;
  • 23 x ADB 4 – kanālu releju bloki.
Gads2010