M. Čehova Rīgas Krievu teātris

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris

2010. gada augusts

Rīgas Krievu teātris ir vecākais krievu dramatiskais teātris ārpus Krievijas robežām. Tas tika atklāts 1883. gada 2. oktobrī ar I. Špažinska lugas “Majoriene” pirmizrādi.

Trupā, par kuras māksliniecisko vadītāju kļuva antreprenieris Lavrovs (provinces režisora un aktiera Jefima Sokolova skatuves pseidonīms), sākotnēji tika pieņemti 16 aktieri. Pirmajā teātra sezonā skatītāji varēja noskatīties sešdesmit lugu iestudējumus, pārsvarā krievu un pasaules dižgaru klasikas darbus.

Laika gaitā, pateicoties izcilu režisoru piesaistei un spēcīgajam aktieru sastāvam, Rīgas Krievu teātris kļuva par vienu no labākajiem Krievijas perifērijas teātriem.

1931. gadā uz Rīgu atbrauc izcilais krievu aktieris un režisors Mihails Čehovs, kurš divu gadu laikā Krievu teātrī iestudē izrādes, kā arī pats piedalās iestudējumos kā aktieris. 

1940. gadā, kad Latvija tika iekļauta Padomju Savienības sastāvā, teātris tiek pārdēvēts par Latvijas PSR Valsts krievu dramatisko teātri un šo nosaukumu saglabāja līdz 1958. gadam.

Daudzu gadu garumā kolektīva radošie meklējumi virzījās pa diviem ceļiem. Pirmkārt, tika iestudētas dziļi sociālas, psiholoģiskas lugas. Otrkārt, paplašinājās dramatiskā žanra amplitūda – spilgtas muzikālās izrādes ieņēma stabilu vietu teātra repertuārā.

2003. gada novembrī teātris atzīmēja savu 120. dzimšanas dienu, bet 126. un 127. sezonu RKT aizvadīja uz citu teātru un kultūras iestāžu skatuvēm, jo teātra ēka šajā laikā tika rekonstruēta.

Savu 128. sezonu 2010. gadā teātris atklāja jau renovētās telpās ar sava jaunā galvenā režisora Igora Koņajeva iestudējumu “Divpadsmitā nakts”.

Šobrīd RKT repertuārā ir gan krievu, gan pasaules klasika, kā arī jauno dramaturgu darbi. Lielajā un Mazajā zālē tiek spēlētas visu žanru izrādes, ieskaitot bērnu un muzikālos uzvedumus. Teātris bieži dodas viesizrādēs un sekmīgi piedalās festivālos.

Teātra rekonstrukcijas laikā no 2008. gada līdz 2010. gadam demontāžas un restaurācijas darbi tika veikti gan fasādes daļā, gan iekštelpās, apvienojot senatnes vērtības un liecības ar modernu elementu un tehnoloģiju ieviešanu atbilstoši mūsdienīga teātra darbībai un vajadzībām. 

Teātra ēkas rekonstrukcijas laikā SGS Sistēmas nodrošināja – piegādāja un uzstādīja – jaunu teātra prasībām piemērotu skatuves apgaismes aprīkojumu, atbilstoši teātra vadības uzstādījumam un specifikācijām.

Jaunās skatuves gaismu aprīkojuma  vajadzībām izmantots plašs Philips Selecon un Clay Paky (ar šīs kompānijas produktiem teātris bija strādājis jau iepriekš un novērtējis to kvalitāti un uzticamību)  produktu klāsts, kas tika piegādāts un uzstādīts trīs mēnešu laikā.

Uzstādītā tehnika:    

  • 10 x Selecon Pacific 12-28 – profilējamie prožektori
  • 23 x Selecon Pacific 14-35 – profilējamie prožektori
  • 30 x Selecon Rama PC 175 – gludās lēcas prožektori
  • 6 x Selecon Aurora Cyc Groundrow  – asimetriskie halogēnie prožektori
  • 30 x Major Par 64 PRO - PAR-tipa prožektori
  • 6 x Clay Paky Alpha Wash 575 – kustību krāsu maiņas prožektori
  • 6 x Clay Paky Alpha Wash Halo 1200 – kustību krāsu maiņas prožektori
  • 80 x ADB 4-kanālu jaudas regulatori
  • 16 x ADB 3-kanālu jaudas regulatori
  • 23 x ADB 4-kanālu releju bloki
Gads2010