Latvijas Nacionālais teātris

Izpildītāju sekošanas un ar to saistītās skaņas lokalizācijas sistēmu Stagetracker FX uzstādīšana Latvijas Nacionālajā teātrī

2013. gada maijs

Latvijas Nacionālais teātris ir ikvienam Latvijas iedzīvotājam nozīmīga ēka, jo tajā 1918. gada 18. novembrī tika proklamēta Latvijas Republika. 

Pats Latvijas Nacionālais teātris dibināts gadu pēc šī notikuma – 1919. gada 30. novembrī.

Teātra ēkas būvdarbi tika sākti 1899. gadā pēc latviešu arhitekta A. Reinberga projekta, un tika pabeigti 1902. gadā, kad tajā tika atklāts Rīgas Otrais teātris.

Latvijas Nacionālais teātris ir nacionālas nozīmes kultūras un mākslas centrs, kura uzdevums ir iepazīstināt pēc iespējas plašāku sabiedrības daļu ar teātra mākslas un kultūras norisēm un aktualitātēm, akcentējot nacionālās vērtības, tai skaitā uz savas skatuves regulāri uzvedot latviešu klasiku un oriģināldramaturģiju.

Šobrīd teātris nodrošina plašu un daudzveidīgu repertuāru visplašākajam skatītāju lokam – drāmas, mūziklus, komēdijas, klasiskus iestudējumus un mūsdienīgus eksperimentus.

SGS Sistēmas 2013. gadā Latvijas Nacionālajam teātrim piegādāja izpildītāju sekošanas un ar to saistītās skaņas lokalizācijas sistēmu Stagetracker FX, kas šobrīd veiksmīgi tiek izmantots daudzās izrādēs un ir vienīgais šāda veida skaņas aprīkojums Baltijā. 

Sākot sadarbību ar TTA Sound, SGS Sistēmas nolēma, ka labākais veids, kā veicināt Stagetracker sistēmas ienākšanu tirgū, ir veikt atbilstošu šīs produkcijas demonstrāciju nozares profesionāļiem. Latvijas Nacionālais teātris izrādīja interesi par šādas skaņas sistēmas testu un kopā ar SGS Sistēmas un TTA Sound veica Stagetracker FX prezentāciju teātrī, ko apmeklēja daudzi Latvijas skaņas inženieri, īres kompāniju un citu teātru pārstāvji. Prezentācija sevī ietvēra gan teorijas daļu, gan sistēmas testu teātra izrādes mēģinājuma laikā, ļaujot ikvienam klātesošajam novērtēt skaņas atšķirību ar standarta skaņas aprīkojumu un Stagetracker sistēmu. 

Kā izmēģinājuma platforma tika izmantota Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Sudraba slidas”, kuras darbība norisinās uz ledus, aktieriem ātri slidojot un pārvietojoties pa skatuvi, kas iepriekš skatītājiem radīja problēmas uztvert, kurš izrādes varonis konkrētajā brīdī runā. Bet, sākot izmantot Stagetracker sistēmu, šāda veida problēmas izgaisa. 

Latvijas Nacionālajā teātrī tika uzstādīta Stagetracker FX16 sistēma ar Qlab programmatūra, kas atvieglojusi darbu skaņas inženieriem, kā arī devusi tiem jaunu un lielisku ierīci skaņas efektu radīšanai.  Stagetracker sistēma šobrīd teātrī tiek izmantota visdažādāko izrāžu apskaņošanā – sākot ar drāmām un beidzot ar mūzikliem.

Uzstādītā tehnika:

TTA Sound Stagetracker FX16 – izpildītāju sekošanas un ar to saistītās skaņas lokalizācijas sistēma

Gads2013