Latvijas Nacionālā opera un balets

Latvijas Nacionālā opera un balets izvēlas Clay Paky

2016. gada septembris

Latvijas Nacionālā operas un baleta ēkas pirmsākumi datējami ar 1856. gadu, kad arhitektu Oto Dīces un Johana Daniela Felsko izstrādātajā pilsētas centra rekonstrukcijas plānā Rīgas kanālmalas apstādījumos tika paredzēta vieta pilsētas teātrim. 

Sākot ar 1860. gadu, trīs gadu laikā bijušā Pankūku bastiona vietā tika uzcelts pilsētas teātris ar gandrīz 2000 skatītāju vietām, un 1863. gadā jaunā ēka tika atklāta ar Frīdriha Šillera Vallenšteina nometnes un Ludviga van Bēthovena Fidelio iestudējumiem.

1919. gadā Pilsētas teātra ēka pārgāja Latviešu operas trupas rīcībā, un gada nogalē teātris ieguva Latvijas Nacionālās operas nosaukumu un izrādīja savu pirmo iestudējumu – Riharda Vāgnera operu Klīstošais holandietis.

1944. gadā līdz ar padomju varu Latvijas Nacionālā opera ieguva Latvijas PSR Valsts operas un baleta teātra nosaukumu.

Jau 20. gadsimta septiņdesmito gadu vidū radās ideja par Operas nama rekonstrukcijas nepieciešamību, jo 19. gadsimta beigu ēka vairs neatbilda 20. gadsimta beigu tehniskajām un estētiskajām prasībām.

1990. gadā teātris atkal kļuvis par Latvijas Nacionālo operu, tika slēgts ēkas rekonstrukcijai un interjera restaurācijai, kurā tiek stingri sekots R. Šmēlinga izstrādātajam vēsturiskajam interjeram, tam stilistiski pieskaņojot jaunizveidotās telpas.

1995. gadā tika pabeigta vecās ēkas rekonstrukcija, un Operas kolektīvs ar izcilu simfoniskās mūzikas koncertu sēriju un Jāņa Mediņa operas Uguns un nakts iestudējumu atgriezās uz savas skatuves.

2001. gadā tika pabeigts mūsdienīgs piebūvju komplekss, kas piedāvā jaunas telpas tehniskajam un radošajam personālam, kā arī Jauno zāli ar 300 skatītāju vietām plaša profila mākslas projektu realizēšanai.

Šobrīd Latvijas Nacionālās operas un baleta ēka ir viena no Rīgas vizītkartēm, kas apliecina labas arhitektūras un augstvērtīgas kultūras nozīmi pilsētā.

SGS Sistēmas jau vairākus gadus sadarbojas ar Latvijas Nacionālo operu un baletu. Esam teātrim piegādājuši dažādas audio aprīkojuma iekārtas, skatuves apgaismojuma iekārtas un nodrošinājuši teātrim piegādāto iekārtu apkopes.

Latvijas Nacionālās operas un baleta repertuārā atrodams daudzveidīgs izrāžu un notikumu klāsts – gan klasiski, krāšņi operas un baleta iestudējumi, gan mūsdienīgi eksperimenti, gan tehniski sarežģīti  jaundarbi. Operas un baleta iestudējumu specifika, kam bieži raksturīgas vērienīgas, mobilas dekorācijas, iespaidīgi tērpi un komplicēta skatuves uzbūve, ir izaicinājums gan māksliniekiem, gan tehniskajai komandai, kur katram jaunam notikumam jāatrod savs risinājums, kas maksimāli izceltu un papildinātu režisora, scenogrāfa, horeogrāfa un tērpu mākslinieka radošās ieceres. Tāpēc teātra tehniskajiem darbiniekiem jo īpaši būtiski ir sekot tehnikas attīstībai, iedziļināties iekārtu tehniskajos parametros u.c.

Lai papildinātu operas gaismu tehnikas klāstu ar tai nepieciešamajiem profilējamajiem kustību efektu prožektoriem, tika veikta dažādu ražotāju piedāvāto prožektoru izpēte un operas izvēle krita uz firmas Clay Paky jaunāko produktu Scenius

Profile, kuram ir vairākas teātrim (operai) ļoti būtiskas īpašības: 

  • gaismas stara leņķis regulējas plašā diapazonā no 8° līdz 50°; 
  • viens no augstākajiem iespējamiem CRI (Color Rendering Index) – 95;
  • gaismas staru ierobežojošās žalūzijas nodrošina pilnīgu aizkara efektu;
  • izmantojot 1400 W lampu tiek panākts izcils apgaismojuma līmenis, kas pārsniedz daudzu iekārtu, kurās tiek izmantotas jaudīgākas lampas, apgaismojumu;
  • perfekti līdzens gaismas stars no centra līdz malām;
  • u.c.

Turklāt teātra (operas) tehniskais personāls jau iepriekš ir strādājis ar firmas Clay Paky ražotajiem produktiem un novērtējis to kvalitāti un uzticamību. Teātra gaismu arsenālā jau ir 8gab Clay Paky Alpha Spot 700 un 4gab Clay Paky Alpha Wash 1500. Tagad tas tika papildināts ar 5gb Clay Paky Scenius Profile.

Uzstādītā tehnika:

  •     5 x Clay Paky Scenius Profile – profilējamie kustību efektprožektori
Gads2016